بهترین عسل های دنیا (بخش دوم)

بهترین عسل های دنیا بخش دوم

در بخش اول بهترین عسل های دنیا به معرفی تعدادی از بهترین عسلهای جهان پرداختیم در ادامه این مقاله به معرفی تعدادی دیگر از بهترین عسلهای دنیا برای شما میپردازیم .

Sateré-Mawé Native Bees Honey عسل بومی سَتِری مایی  (برزیل)

این عسل کمیاب توسط مردم بومی Sateré-Mawé در حاشیه رودخانه آمازون و پارا در برزیل جمع آوری می شود. کلنی های زنبورهای وحشی این عسل بسیار محبوب که مجموعه ای از عطر و طعم گیاهان اصیل و گونه های بومی است را تولید می کنند. زنبورها سالیانه تا ۸ لیتر از این عسل تولید کرده و بومیان برزیلی آنها را در کندوهای مخصوص چوبی نگهداری می کنند. افراد محلی در این مناطق که به نوعی از تجهیزات و امکانات پزشکی و دارویی محروم اند از طب سنتی خود استفاده کرده و عسل وحشی یکی از ارزشمندترین مواد طبیعی و خوراکی آنها به شمار می رود که خواص درمانی بسیاری دارد.

Puebla Sierra Norte Native Bees Honey عسل پوئبلا سِیرا (مکزیک)

عسل محلی که از رشته کوه های سیرا نورته دو پوئبلا در مکزیک سرچشمه می گیرد و حاصل فعالیت زنبورهای pisilnekmej بومی منطقه است. جمع آوری آن از ماه آوریل تا ژوئن، منحصرا در روزهای آفتابی انجام می گیرد. عسل به صورت دستی از کندوهای سنتی استخراج می شود و از گرده و موم و بره موم آن نیز استفاده می شود. عسل به دست آمده برای چند ماه تخمیر می شود و سپس با اهداف غذایی و دارویی استفاده می شود. در مصارف پزشکی به عنوان آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان کاربرد دارد و برای پاکسازی دستگاه تنفس در میان افراد محلی مصرف می شود. عطر این عسل وحشی تند و تیز است و طعمی تند و پیچیده و مشابه مرکبات دارد.

Miel de Campoo Los Valles عسل کمپو لوس والِس (اسپانیا)

عسل de Campoo Los Valles به طور سنتی در منطقه کمپو تولید می شود. این عسل تک گل از شهد گونه های اریکا سینره و هیت کورنیش، خار شیطان و… بدست می آید. این عسل با جمع آوری عسل خام از کندوهای سنتی تهیه می شود و سپس آن را به مدت طولانی بی حرکت می گذارند تا ناخالصی های موجود در آن ته نشین شود سپس با عبور از فیلترهای مخصوص و بسته بندی به فروش می رسد. بومیان اسپانیا در هر مرحله کیفیت محصول را بررسی کرده تا محصولی استثنایی بدست آید.

Bore Honey عسل بور (اتیوپی)

منطقه بور در ارتفاعات گوجی در اتیوپی واقع شده که محل زندگی دسته ای از بومیان قدیمی است که به زنبورداری مشغولند و به جز تولید عسل که به عنوان غذا و دارو و ماده اولیه نوشیدنی های محلی مانند شهد و شربت ( به اصطللاح بومی بوکا شناخته می شود) استفاده می شود به پرورش دام و کشت غلات و حبوبات نیز مشغولند. عسل بور توسط زنبورهای عسل در فصل بارندگی تولید می شود که هر سال حدود ۷ ماه به سبب وجود گل های فروان در منطقه قابل برداشت است. زنبورها در کندوهای سنتی خود عسل را در طیف رنگی سفید تا کهربایی تیره بسته به شرایط و آب و هوا تولید می کنند.

Miel Villuercas-Ibores ویلیور کاسیابورس (اسپانیا)

عسل Villuercas-Ibores در جنوب شرقی استان Caceres است و در مناطق Villuercas و Ibores تولید می شود. عسل چند گل جنگلی است که از شهد درختان محلی و گیاهان بومی تهیه می گردد همچنین در این منطقه  ندرتا عسل تک گل شاه بلوط نیز تولید می گردد.

ویژگی های عسل ویلیور وابستگی زیادی به محل جمع آوری آن دارد و رنگ آن از زرد روشن تا قرمز و کهربایی تیره قابل تغییر است. طعم آن نیز از ملایم و نرم تا تلخ و معطر متغییر است. این عسل در انواع مختلف آن، مایع، متبلور(رُس بسته) و خامه ای، با یا بدون شان به فروش می رسد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب در تمام مراحل تولید، استخراج و بسته بندی نظارت دقیق بر محصول انجام می گیرد. کلیه مراحل تولید آن با اصول احترام به طبیعت پیش می رود و مقررات و دستورالعمل های بسیاری برای آن تنظیم شده است تا Miel Villuercas-Ibores به عنوان عسل بومی اتیوپیایی از کیفیتی استثنایی برخوردار شود.

Mel da Terra Quente عسل تِرا کوئنته (پرتغال)

این عسل نتیجه قرن ها سنت است و یکی از بهترین عسل های تولید شده در کشور پرتغال است. این ماده توسط زنبورهای بومی شبه جزیره ایبری تولید می شود که در منطقه Terra Quente در شمال شرقی پرتغال ساکن هستند. از شهد انواع گل مانند هدر، اکالیپتوس، اسطخودوس و رزماری تشکیل شده است. رنگ آن کهربایی روشن است و طعم بی نظیری برگرفته از گیاه رزماری دارد و در تهیه انواع شیرینی های سنتی پرتغالی استفاده می شود.

Kočevski Gozdni Med عسل کوچوسکی گازنِی (اسلوانی)

در فرهنگ اسلوانیایی عسل کوچوسکی به چشم  یکی از موهبت های طبیعی دیده می شود و یکی از انواع عسل های با کیفیت و عالی از قسمت جنوب شرقی اسلوانی واقع در حاشیه رودخانه Rinža است. دامنه جغرافیایی عسل جنگلی Kočevje تقریبا با منطقه Kočevska-Kolpa همپوشانی دارد. طبق چرخه های مختلف رشد گیاهان، زنبورداران برای بهره برداری کامل از پتانسیل شرایط علوفه سازی، کندوهای عسل خود را به مکان های مختلف منتقل می کنند. عسل به دست آمده عموما از شهد ۴

گونه صنوبر نقره ای، صنوبر، لیندین و گیاهان بومی جنگلی است.

Kraški Med عسل کاراسکی (اسلوانی)

عسل کاراسکی که یکی از عسل های باکیفیت در دنیا محسوب می شود متعلق به منطقه کارست اسلوانی است. به ویژه به دلیل تابش مستقیم خورشید و هوای فلات مانند و خشک در کارست بسته به مکان های مختلف و زمان گردش زنبورها انواع مختلف عسل های طبیعی از شهد و شکوفه گیاهانی مانند گیلاس، گیلاس وحشی، اقاقیا، مرزه زمستانی، شاه بلوط، لیندن و بلوط و گیاهان جنگلی تولید می شد. رنگ این عسل ها از زرد روشن تا کهربایی و قهوه ای تیره متفاوت است. با توجه به پوشش گیاهی و منشاه گیاهان و تنوع در شهد منطقه Kraški med محصولی غنی از مواد مغذی و مجموعه ای استثنایی از رایحه ها و عطر های گوناگون است. طیف عطری ملایم و تا تیز را شامل می شود که مخلوطی است از عطر میوه ای، شکوفه گیلاس، تا تندی و تلخی گیاهان بومی و افسنطین و شکوفه های بلوط.

Miel des Cévennes عسل دیسیون (فرانسه)

عسل دیسیون عسلی است کاملا معطر و به صورت های مایع و خامه ای (متبلور) تهیه می شود دارای طعم قوی و رنگ تیره است. در مناطق Lozére و Gard و Cévennes تولید می شود. وجود شهد و گرده گیاهای مانند شاه بلوط، هدر، کاج، تمشک یا توت سیاه این عسل را از نظر عطر و طعم از سایر عسل ها متمایز می کند. وجود شهد شاه بلوط با بوی گرم و چوبی و کمی تلخی متمایز ترین شاخصه این عسل است. شهد گیاه هدر نیز دارای بوی کارامل و قهوه و کمی تلخی است. توت ها به عسل بوی میوه ای و چوبی می دهند  که همراه با طعم میوه های قرمز به عسل اسیدیته بالایی نیز می بخشد. عسل Cvennes را می توان به تنهایی ، نان تست ، شیرین کننده چای های گیاهی یا هنگام پخت و پز هنگام تهیه غذاهای شیرین و ترش یا کیک و نان شیرینی زنجبیلی میل کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا