عسل و نقش آن در خواب

عسل و نقش آن در خواب

یک پژوهش منحصر به فرد در سال ۲۰۰۸ توسط پروفسور مایک مک اینس و پروفسور رون فسندن در خصوص فواید خوردن عسل قبل از خواب صورت گرفت.

لاغری با عسل یکی ازموضوعات جالب مورد مطالعه آنها بود که در مقالات پیشین به آن پرداختیم. در این مقاله قصد داریم از دیگر فواید مصرف عسل قبل از خواب سخن بگوییم.

این دو محقق در این پژوهش معتقدند مصرف دو قاشق غذاخوری عسل طبیعی قبل از خواب باعث تکمیل ذخیره گلیکوژن کبد می شود. افراد مورد آزمایش اعلام کردند که با گذشت زمان عمق خواب شبانه، شدت رویاها و حافظه آنها افزایش یافته است. سوخت رسانی پیش از خواب وقوع استرس سوخت و سازی را کاهش می دهد و در نتیجه شدت و کیفیت خواب را افزایش می دهد. همچنین ساکاروز موجود در عسل موجب تقویت حافظه و کاهش اضطراب درونی می شود. این دو ویژگی در کنار هم بر وضعیت خواب و طول مدت آن اثر دارد.

عسل خورده شده پیش از خواب شدت خواب REM را افزایش و بنابراین پردازش حافظه را بهبود می بخشد و منجر به الگویی برای بهبود یادگیری می شود.

خواب چیست؟!

بیشتر موضوعات مربوط به خواب هنوز حالت معما و اسرارگونه دارد و بعد از سده ها تحقیق همچنان نمی توان به طور کامل در مورد آن صحبت کرد و شامل طیف گسترده ای از علوم مختلف مانند رشته های عصب شناسی، روانشناسی و روانکاوی، علم غدد، فیزیولوژی خواب، ایمنی شناسی و حتی فلسفه است. می دانیم که خواب تعدیل سیستم ایمنی را کنترل می کند. اطلاعات در مورد چرخه های شبانه روزی و مراحل مختلف خواب در دسترس است. اما در مورد رویاها (خواب دیدن) هنوز ابهامات بسیاری وجود دارد.

تاثیر عسل بر بهبود خواب و رویاها

خوردن عسل قبل از خواب سطوح قند خون را تثبیت می کند و از بروز استرس ناشی از سوخت و ساز جلوگیری می کند. عسل حاوی ماده مغذی به نام تریپتوفان است. این ترکیب نوعی آمینو اسید ضروری برای تولید سروتونین است که در ترشح هورمون خواب یعنی ملاتونین نقش دارد. (ملاتونین مسئول امور بازگشت به حالت بهنجار است که در حین خواب رخ می دهد.)

یک یا دو قاشق غذاخوری عسل خالص و فراوری نشده قبل از رفتن به رختخواب با کاهش میزان استرس و ترشح سروتونین که یک هورمون شادی بخش است چرخه خواب شما را بهنجار کرده، کیفیت خواب را افزایش می دهد، سوخت و ساز چربی را افزایش می دهد و آزاد شدن مزمن هورمون های استرس قشر فوق کلیوی که منجر به بیماری های چندگانه می شود را مهار می کند. حتی افراد معتقدند این رژیم ساده رویاهای آنها را نیز دگرگون کرده است و با مصرف منظم عسل قبل از خواب تنش های آنها رفع شده و کمتر خواب های آشفته و استرس زا می بینند و با داشتن خوابی عمیق تر و آرام تر از مشکلات و خستگی های روز دور می شوند و فردا صبح به هنگام برخاستن از خواب انرژی بیشتری دارند.

برآمد نهایی ماه ها و سال ها فراموش کاری در تامین سوخت کبد و در نتیجه آن سوخت رسانی به مغز در حین خواب در موج فزاینده ی اختلالات سوخت و سازی همراه با پایین بودن کیفیت خواب سهیم است. این اختلالات شامل چاقی بزرگسالان و رسوب چربی به خصوص در قسمت میانی بدن، اضافه وزن کودکان، دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات سیستم ایمنی، زخم معده و دیگر اختلالات معده ای و روده ای، ناباروری، افسردگی ، از دست رفتن حافظه و زوال عقل و بیماری آلزایمر است.

همه این بیماری ها به طور مستقیم با پایین بودن سطح گلیکوژن کبد در ارتباط است. وقتی گلیکوژن کبد به سطوح پایینی می رسد، پروتئین استرس (IGFBP-1) آزاد می شود تا وضعیت پایین سوخت را به مغز اطلاع دهد. طی این روند هورمون های استرس مانند آدرنالین و کورتیزول نیز ترشح می شوند تا از پروتئین ماهیچه ای گلوکز ساخته و سوخت کافی به مغز رسانده شود. کورتیزول هورمون کلیدی مرتبط با استرس سوخت و سازی است. خواب فرایندی فیزیولوژیک است  که انرژی مصرف می کند. تنظیم وضعیت انرژی خواب تحت کنترل SCN و هیپوکراتین هاست که در پاسخ به چرخه های روشنایی/تاریکی پدید می آید.  در صورت کم شدن انرژی و سوخت کبد، گروه کاملی از فعالیت ها آغاز می شود. این آبشار فعالیت ها کیفیت خواب را مختل می سازد که به مرور زمان منجر به بیماری هایی می گردد که تحت عنوان اختلالات سوخت و ساز شناخته می شود.

نقش عسل در دستیابی به خواب احیا کننده

همانطور که گفته شد خوردن عسل طبیعی قبل ازخواب به شکل مناسب سبب سوخت رسانی مجدد به کبد و ارتقای کیفیت خواب می گردد و فیزیولوژی بازگشت به حالت اولیه در طول مدت پرهیز شبانه تضمین و ارتقا می یابد.

پردازش حافظه در حین خواب REM به شکل طبیعی اتفاق می افتد که رابطه مستقیم با بهبود یادگیری در طول روز دارد. عسل راهی ارزان قیمت، دردسترس، بی ضرر و دارویی است که فیزیولوژی بدن آدمی را در تمام طول ریتم های شبانه روزی طبیعی، بهینه می سازد.

یک تا دو قاشق غذاخوری سر پر عسل در ساعات انتهایی شب، آرامش بخش، احیا کننده، کاهش دهنده استرس ها و عرق شبانه، منظم کننده ریتم خواب، معتدل کننده رویاهای شبانه است. همچنین تهوع های بامدادی، خستگی و بی حالی صبحگاهی، سردرد و بی قراری و آشفتگی زمان بیدار شدن را برطرف می کند.

مصرف عسل به شکل منظم منافع بهداشتی و تندرستی فراوانی دارد که این فواید هم نقش نگهدارنده و هم پیشگیرانه  است. بعضی از این خواص طی روزهای اول مصرف قابل احساس هستند در صورتیکه برخی به ماه ها و شاید سال ها زمان احتیاج داشته باشند تا اثر خود را نمایان کنند. موارد پیشگیری کننده نیز مستلزم یک عمر استفاده از عسل طبیعی در رژیم غذایی فرد است. در نتیجه هیچگاه از خوردن عسل و افزودن آن به روتین زندگی خود نا امید نشوید تا تمام عمر از فواید منحصر به فرد آن بهره مند شوید. عسل شاه بلوط امیدوار است با تلاش در جهت تولید بهترین عسل ها برای شما مشتریان گرامی، قدمی در جهت بهبود زندگی و رفع بیماری ها و مشکلات جسمی شما برداشته باشد.  با خرید طبیعی ترین عسل ها از برند شاه بلوط با خیالی آسوده عسل را در رژیم غذایی خود جای دهید.

گرد آورنده: مهندس علی بهرامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا