نقش عسل در تغذیه کودکان

نقش عسل در تغذیه کودکان

در مورد نقش عسل در تغذیه کودکان مطالعه میکردم که در کتاب زنبور درمانی نوشته نیلا خیسماتولینا ترجمه مهندس سیدی و دکتر چیت ساز به مطلب جالبی در مورد مزایای عسل برای کودکان برخوردم که شاید خواندن قسمت هایی از آن برای شما نیز خالی از لطف نباشد.

مراحل رشد کودک را بهتر بشناسیم

امروزه ویژگی های منحصر به فرد عسل و زنبور درمانی، توجه متخصصین کودکان را در تمام جهان به خود جلب کرده است. طوری که معتقدند در درمان، پیشگیری و بالا بردن سطح تندرستی کودکان می توانند از آن سود ببرند. دوره های به اصطلاح بحرانی در رشد کودکان وجود دارد که شامل تغییرات ساختاری و عملکردی اندام ها و دستگاه هاست. همچنین این دوره ها دوره انتقالی به مراحل جدید در طی نمو کودکان است. این مراحل شامل نخستین ماه زندگی نوزاد، از ۳ تا ۶ ماهگی، از ۱۰ تا ۲۴ ماهگی و سرانجام دوره های پیش دبستانی و بلوغ است. در طی این دوره ها حساسیت بدن کودک نسبت به تاثیر مواد شیمیایی، سموم و عوامل عفونی افزایش می یابد. پرتوهای یونیزان، عوامل محیطی زیانبار، بدی وضع تغذیه و شرایط نا مناسب زندگی آثار منفی به بار می آورد. در حین لحظات بحرانی، آنگاه که تندرستی کودک از هر زمان دیگری آسیب پذیرتر است کار اصلی پدر و مادر و متخصصین اطفال کاستن شدت فرایندهای عفونت زا، کمک به احیای سیستم ایمنی کودک پس از بیماری و جلوگیری از بروز بیماری های ثانویه است.

تاثیر عسل و فراورده های آن بر کودکان

آثار زیست شناختی فراورده های زنبور عسل بر کودکان به وسیله چندین دانشمند مورد بررسی قرار گرفته است. این مواد باعث اثرات تحریکی روی بدن شده و آثار ضد التهابی، سازش بیشتر بدن، ضد حساسیت و بهبود مقاومت بدن می شوند. فراورده های زنبور عسل می توانند از دیدگاه اجتماعی به سازش کودک با محیط تازه با خنثی کردن عوامل نامطلوب و تولید اثرات مثبت توانمند به وضعیت کلی تندرستی کودک، کمک نمایند. این مواد خطر بروز شرایط بیماری زای مختلف و بیماری ها  در کودکان را در سنین مختلف کاهش می دهند. ترکیب های حاوی عسل ممکن است ساده یا پیچیده باشد. مخلوط های عسل، بره موم و ژل رویال در میان کودکان و متخصصین اطفال طرفداران بسیار دارد. مصرف ترکیبی از فراورده های زنبور عسل طیف کاربرد آنها را گسترش می دهد. موارد تجویز عمده برای استفاده از مخلوط های عسل مواردی مانند کمبود توده بدن، بی اشتهایی، هیپوتروفی جنینی، ضایعات التهابی مزمن، انسفالوپاتی پری ناتال، اختلالات خواب، خستگی پذیری سریع، کاهش مقاومت بدن و… است.

عسل و سلامت کودک

عسل طبیعی که به وسیله زنبورعسل از شهد گل ها تولید می شود حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و ریز مغذی ها است. همچنین سرشار از مواد ازته، اسیدهای آمینه و ترکیبات معدنی است که برای ساختن یاخته ها و بافت های در حال رشد کودک بسیار مفید است.

وجود کانی های مشابه کانی های پلاسمای خون  در عسل به رشد توده بدن کودکان کمک کرده و مصرف منظم عسل در رژیم غذایی کودکان میزان گاماگلوبین را افزایش می دهد و سبب بهبود سیستم گوارش می شود. بر کارکرد فلور طبیعی روده اثر مطلوب دارد و باعث تحریک هضم پروتئین ها و چربی ها و تحریک کلی دستگاه گوارش کودک می شود. بنابراین از اتساع شکم و قولنج روده جلوگیری می نماید. جهت اهداف درمانی، برای کودکان دچار اختلال هضم، عفونت های ریوی، یبوست یا بی اشتهایی تجویز می گردد.

عسل و کم خونی در کودکان

مصرف منظم و مداوم عسل طبیعی سنتز اسیدهای نوکلوئیک و پروتئین ها را در بدن کوک شما فعال می سازد و از بروز کم خونی به سبب داشتن عواملی نظیر آهن، مس و کبالت که در ساخت گلبول های قرمز مشارکت دارند، جلوگیری می کند. با اضافه کردن عسل به گرده گل می توان ویژگی های ضد کم خونی آن را به میزان قابل توجهی افزایش داد. شما می توانید از طریق مجموعه عسل شاه بلوط با خیالی آسوده هم برای خرید انواع عسل های طبیعی و هم گرده های با کیفیت گل و ژل رویال اقدام بفرمایید و به رژیم غذایی کودکان دلبندتان با خیالی راحت عسل ارگانیک و طبیعی را اضافه نمایید.

خواص عسل بر دهان و دندان کودک

عسل شرایط فیزیولوژیک حفره دهانی را تنظیم می کند. این ماده به رشد و نمو بافت های استخوانی و دندانی کودک کمک کرده و قندهای طبیعی موجود در آن تحت تاثیر میکروفلور دهانی به اسید لاکتیک تجزیه نمی شوند، ماده ای که باعث از بین رفتن کلسیم و تخریب دندان ها می شود. با ویژگی های ضد باکتریایی که دارد به گند زدایی و بهداشت حفره دهانی یاری می رساند. عسل طبیعی در درمان بیماری های دهان مانند التهاب لثه، زخم های دهانی و برفک بسیار موثر است.

دوز توصیه شده مصرف عسل برای کودکان

  • مصرف عسل برای نوزادان زیر ۲ سال ممنوعیت دارد که در مقالات بعد به آن می پردازیم.
  • از ۳ تا ۷ سالگی یک قاشق چای خوری ۲تا۳ بار در روز
  • از ۱۴ سالگی یک قاشق غذاخوری خوری دوبار در روز

اثرات عسل بر جنبه های مختلف رشد  و سلامت کودکان

مصرف عسل طبیعی تولید شده از گل ها به رشد جسمی و ذهنی کودک کمک می کند و وجود آن در رژیم غذایی می تواند در رشد کودک نقش به سزایی داشته باشد.

افزایش کلسیم

مصرف عسل میزان کلسیم را در بدن کودکان افزایش می دهد و به رشد اسکلتی و صفحات رشد کمک شایانی می کند و همچنین از بروز بیماری هایی مانند راشیتیسم و پوکی استخوان که از عواقب کمبود کلسیم است جلوگیری می کند.

محافظت از کبد

مصرف عسل در کودکان بالای ۲ سال نقش محافظتی از کبد را ایفا کرده، آنزیم های کبدی را بهبود می بخشد و از مشکلات کبدی در بزرگ سالی جلوگیری می کند.

درمان سرما خوردگی

یکی از بهترین تجویزها به هنگام سرماخوردگی استفاده از عسل به شکل های مختلف است. شربت عسل و ترکیبات حاوی عسل گلو درد کودک را تسکین داده و سرفه را التیام می بخشد.

رفع تنش های کودک

عسل تهیه شده از گل های معطر در آرامش فرزندانتان موثر هستند. مصرف روزانه عسل بر حسب سن و وزن کودک به روشهای مختلف باعث تنظیم خواب کودکان پر جنب و جوش می شود. قندهای طبیعی موجود در عسل های ارگانیک برخلاف قندهای مصنوعی باعث افزایش و یا کاهش ناگهانی قند خون  نمی شود و در کاهش بی قراری و بدخلقی های فرزند دلبندتان موثر است. شربت عسل عصبانیت و لجوج بودن را کم می کند و موجب آرامش روان کودک می گردد.

رفع شب ادرای

مصرف شربت ولرم عسل در روز علاوه بر برطرف شدن نفخ شکم در رشد کودک شما اثر مثبتی دارد. همچنین بررسی ها نشان داده خوراندن شربت عسل به کودکان بین ۳ تا ۵ سال پیش از غروب سبب کاهش شب ادراری در آنها می شود.

ایجاد مقاومت به عفونت ها

همانطور که بارها تکرار کردیم خواص بی نظیر آنتی باکتری و ضدعفونی کنندگی در عسل باعث ایجاد مقاومت به انواع عفونت ها و باکتری ها می شود. طبیعی است که با گنجاندن عسل در رژیم غذایی کودک، سبب مقاوم سازی بدن در مقابل انواع بیماری ها و عوامل عفونی می شوید. عسل در بدن کودک باعث بهبود سیستم ایمنی و قوای عمومی بدن می گردد.

رفع اسهال و استفراغ

برای درمان اسهال و استفراغ های خفیف در کودکان مصرف عسل بسیار توصیه می شود. همچنین برای دفع انگل ها و کرم های روده ای در کودکان و حتی بزرگسالان سودمند است. مصرف عسل در کودکان منجر به کاهش چشمگیر در دفعات استفراغ و اسهال می شود و نسبت به سایر کودکان که از شکر استفاده می کنند سریع تر و بهتر وزن می گیرند.

درمان لاغری

عسل یک ماده غذایی سودمند است که امروزه در مکمل های کودکان نیز نقش به سزایی دارد. مواد مغذی موجود در آن در رفع سوتغذیه، بی اشتهایی و لاغری کودک مفید است و موجب تقویت بنیه بدنی آنها می شود.

در کودکانی که از شیر مادر بی بهره بوده اند، می توان بعد از ۲۴ ماهگی از عسل به عنوان شیرین کننده در شیر روزانه آنها استفاده کرد تا مواد مغذی و معدنی بیشتری جذب بدنشان بشود.

کاهش ریفلاکس معده

عسل برای کودکانی که مشکل برگشت اسید معده را دارند بسیار مناسب است و علائم ریفلاکس معده را کاهش می دهد. همچنین به علت هضم آسان باعث سنگینی معده در کودکان نمی شود.

کودکانی که از قند طبیعی عسل استفاده می کنند نسبت به سایر کودکان که از قندهای مصنوعی تغذیه می کنند رشد بهتری دارند و در مجموع از نظر سلامت جسمی نسبت به دیگر کودکان از مزیت بیشتری برخوردارند.

این ماده جادویی و شگفت انگیز که هدیه طبیعت به انسان است در حیطه های مختلف سلامت و زندگی نقش پر اهمیتی دارد و چه بهتر که خانواده ها ارزش عسل را در تغذیه کودکان خود بدانند. بی شک در مقالات بعدی به بررسی دیگر جوانب و مزایای عسل بر کودکان و حتی نوجوانان در سن بلوغ خواهیم پرداخت تا شما را هرچه بیشتر با مزایای عسل آشنا کنیم. همکاران متخصص ما در عسل شاه بلوط تمام مدت آماده خدمت رسانی و پاسخگویی به سوالاتتان هستند تا بهترین انتخاب را برای سبد غذایی خانوادتان بر اساس آنچه شایسته شماست داشته باشید.

گرد آورنده: مهندس علی بهرامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا