نقش عسل در کاهش عوارض اشعه ها

عسل و کاهش اشعه

امروزه با صنعتی شدن شهرها و جوامع در کل دنیا و گسترش علوم مختلف و پزشکی استفاده از اشعه ها با اهداف مختلف رواج بسیاری دارد. برای مثال در محیط های بیمارستانی، عکس برداری ها و… از اشعه استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم خصیصه خاصی از عسل را بررسی کنیم. نقش عسل در کاهش عوارض تشعشعات موضوعی است که امروز به آن می پردازیم.

استفاده از اشعه ها در پزشکی

امروزه تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها و امراض با بهره مندی از امکانات ویژه ای امکان پذیر است و تشعشعات در دنیای پزشکی نقش مهمی ایفا می کنند و از این رو بسیار پراهمیت و پرکاربرد هستند. از طرف دیگر همین پرتوها می توانند آسیب های زیادی را در دراز مدت به بدن وارد کنند.

 • تصویربرداری با اشعه ایکس
 • رادیوگرافی
 • ماموگرافی
 • اسکن اندام های داخلی
 • سی تی اسکن
 • فلوئوروسکوپی
 • ام آر آی
 • پرتودرمانی
 • سونوگرافی
 • پزشکی هسته ای

و…

همه و همه با استفاده از امواج با طول موج های مختلف صورت می گیرند که هر یک کاربرد و عملکردی متفاوت دارند.

اشعه و تاثیرات آن بر بدن

به طور کلی بدن ما روزانه در معرض تشعشعات بسیاری است که در طول زمان ممکن است آسیب های مختلفی به ما وارد کند که حتی از آنها بی خبریم.

امواج  مضر الکترومغناطیسی و اشعه های محیطی مانند اشعه فرابنفش خورشید، رادیواکتیو خاک و…، اشعه های پزشکی ایکس و… مواردی هستند که همه ما ناخواسته در معرض آنها قرار گرفته ایم. حد بالای این امواج باعث اختلال در عملکرد سلول ها و تکثیر آنها می شود همچنین ممکن است باعث بروز جهش های ژنتیک در نسل های بعدی گردد.

برخی از این اختلالات گذرا هستند و بعضی می تواند در نهایت منجر به بروز سرطان ها، اختلالات خونی، افت سیستم ایمنی و مرگ شوند.

عوارض قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ها

برخی از نقاط و اندام های بدن حساسیت بیشتری نسبت به اشعه ها دارند و در نتیجه امکان آسیب دیدنشان نیز بیشتر است.

مغز استخوان، ریه ها، کبد، چشم ها، غده تیروئید، پستان، مثانه، بیضه ها و اندام جنسی (در مردان) اندام هایی هستند که به مراقبت بیشتری احتیباج دارند.

راه های کم کردن آسیب تشعشعات

افرادی که به دلیل شغل و یا محیط زندگی در معرض تابش اشعه ها هستند باید راهی برای به حداقل رساندن آسیب ها انجام دهند. برای مثال پرسنل بیمارستانی که در قسمت های تصویربرداری کار می کنند باید از متدهای ایمنی (مانند رعایت فاصله و استفاده از حفاظ های قابل تنظیم و…)، لباس های سربی حفاظت کننده، داروهای محافظ پرتوی، تقویت کننده های سیستم ایمنی و خوراکی های محافظ استفاده کنند.

عوارض قرار گرفتن طولانی در برابر تشعشعات

از عوارض آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی اشتهایی
 • اسهال
 • استفراغ
 • مشکلات گوارشی
 • مشکلات خونی
 • ریزش مو
 • کم شدن قدرت باروری
 • نازایی
 • شکل گیری تومورها

عسل و خاصیت ضد اشعه

عسل طبیعی در کنار صدها خواص بی نظیر و شگفت انگیز ویژگی منحصر به فردی دارد که قادر است اثری پیشگیرانه در برابر تابش انواع اشعه ها داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم. توصیه به مصرف عسل برای افراد در معرض تشعشع چنان جدی است که حتی در راهنمای عملی حفاظت پرتوی در بخش پرتوپزشکی نیز از آن یاد شده است. در این مقاله به افراد مصرف عسل، مواد پروتئینی مانند تخم مرغ و شیر و… توصیه شده است.

عسل و اشعه فرابنفش خورشید

اگر مقالات عسل و زیبایی را در همین سایت مطالعه کرده باشید احتمالا به این جمله برخورده اید که عسل پوست را در مقابل اشعه خورشید محافظت می کند و مانند یک ضدآفتاب طبیعی عمل می کند. عسل طبیعی آسیب های ناشی از آفتاب را بر پوست می کاهد و مانع از اختلالات پوست می شود.

عسل و کم کردن اثرات تشعشعات بیمارستانی

یکی از توصیه ها به افرادی که در خطر تابش انواع اشعه ها هاستند خوردن عسل طبیعی به صورت مداوم و منظم است. همچنین در رژيم بیمارانی که تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند عسل نقشی اساسی دارد و این دلیلی ندارد جز ویژگی منحصر به فرد عسل ها در مبارزه با اثرات مخرب امواج.

برخورد اشعه با بدن موجب به وجود آمدن رادیکال های آزاد و تخریب سلول ها می گردد. عسل طبیعی از یک سو با اثر آنتی اکسیدانی خود با رادیکال های آزاد مقابله می کند و از سویی دیگر به بهبود عملکرد و سازوکار سلول ها به بازسازی آنها کمک میکند.

با کمک به گردش خون از بروز اختلالات خونی ناشی از تابش ها جلوگیری کرده و با تقویت سیستم ایمنی در پیشگیری از تومورها و سرطان ها موثر است.

درمان عوارض ناشی از پرتودرمانی با عسل

معمولا بیمارانی که درگیر سرطان، شیمی درمانی و پرتودرمانی هستند از عوارض آن گلایه مندند. این عوارض ممکن است در افراد به شکل های مختلف بروز کند. در تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ثابت شده است عسل طبیعی خصوصا عسل مانوکا می تواند برخی از این عوارض را کاهش و یا کنترل کند.

موکوزیت دهانی یکی از شایع ترین عوارض ناشی از پرتودرمانی است که می تواند در زندگی بیمار بسیار تاثیرگذار باشد. مصرف عسل طبیعی می تواند موکوزیت دهانی (التهاب مخاط ها) را درمان کند و با سایر علائم مانند از دست دادن وزن، خستگی های شدید، بی حالی، ضعف اعصاب، عفونت های باکتریایی، قارچی و ویروسی جانبی، افت سیستم ایمنی و… مقابله کند.

عسل طبیعی راهی ارزان و خوشمزه است تا اثرات مخرب پرتودرمانی را تا حد قابل قبولی کاهش داد. مصرف عسل قبل و بعد از پروسه پرتودرمانی اثرات مثبت و درخشانی بر روند درمان گذاشته است، تا حدی که استفاده بالینی و روتین بیمارستانی از آن در تحقیقات ذکر شده پیشنهاد شده است. عسل طبیعی، بره موم و ژل رویال محصولات طبیعی و خوراکی هستند که از خواص محافظت کنندگی بسیار بالایی برخوردارند و شما می توانید این محصولات را با کیفیتی بی نظیر و خیالی آسوده از مجموعه عسل شاه بلوط تهیه فرمایید و برای کاستن ضررات اشعه های مختلف مصرف نمایید.

نویسنده : مهندس علی بهرامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا