ژل رویال یا اکسیر جوانی شاه بلوط

همه چیز درباره ژل رویال (شاه انگبین: اکسیر جوانی)

ژل رويال كه در فارسي به آن شاه­انگبين ميگويند ماده اي است كه به وسيله يك جفت غده مغزي زنبوران كارگر پرستار معمولاً در سن 2 تا 12روزگي ترشح شده و مورد استفاده ملكه در تمام طول عمر و نوزادان زنبور در مراحل اوليه رشد قرار مي­گيرد که باعث می­شود عمر ملکه تا پنجاه برابر عمر زنبورهای دیگر افزایش یابد. این فراورده حاوی انواع کاملی از پروتئین ها، انواع متنوعی از قندهای طبیعی، اسیدهای چرب غیر اشباع، تعدادی از آنزیم ها و منبع غنی از پانتوتنیک اسید، نوکلوئیک اسید و ویتامین B6 است. در حقیقت رویال ژلی یکی از غنی ترین منابع طبیعی ویتامین B کمپلکس است. تجزيه شيميايي ژله رويال نشان مي­دهد كه اين ماده داراي آب، پروتئين، چربي و مواد احياكننده، خاكستر و مقداري مواد نامشخص مي­باشد. اين ماده داراي انواع ويتامينهاي گروهB، قندها، استرولها، تعدادي ازاسيدهاي چرب و آنتي بيوتيك است. شاه انگبين سرشار از هورمونهاي آميزشي و ويتامينE است كه فعاليتهاي آميزشي را تحريك مي­كند.

خواص ژل رویال

 خواص درماني ژل رویال:

ميكروب­كش و ضدعفوني كننده؛ تقويت كننده قواي جنسي(درمان سرد مزاجي)؛ موثر در افزايش طول عمر؛ موثر در درمان بيماريهاي قلبي و عصبي؛ محرك عمومي، تنظيم كننده متابوليسم، تقويت كننده؛ ضد كم خوني، تنظيم كننده فشارخون، نيرو بخش وطراوت بخش؛ پيشگيري از پير شدن بافتهاي بدن وخستگيهاي شديد؛ مفید برای درمان MS، سکته مغزی، روماتیسم، آرتروز، ناراحتی های کبد، مشکلات باروری زنان و تسریع در بهبود شکستگی های استخوانی.

به این ماده اکسير جواني لقب داده اند وشکي نيست که با محتويات انرژي زای خود ماده­ای بسيار مقوي است. تحقيقات نشان داده است ژل رويال به جهت دارا بودن مواد غني و درصد آب بيشتر نسبت به عسل و ساختار خاص آن در محيط كاملاً ناپايدار است. بنابراین از خريد ژل رويال از افراد ناشناخته جداً خودداري نماييد .نگه داري ژل رويال دور از نور و دماي كمتر از C ْ10 با درصد تركيبي 3 گرم در 125 گرم عسل اقاقيا به مدت 18 ماه به بهترين نحو امكان پذير است یا بایستی آن را در فریزر نگهداری نمود.

بهترین روش مصرف: هر روز صبح ناشتا به مقدار یک گرم زیر زبان بگذارید تا از طریق بزاق جذب شود.

نحوه برداشت ژل رویال (شاه انگبین)

برداشت طبیعی ژل رویال

روش طبیعی برداشت ژل رویال:

در شروع فصل بهار، کندوهای زنبور عسل توان لازم برای ازیاد جمعیت، تکثیر( بچه دهی) دارند. تخم های یک روزه توسط ملکه درون حجره ها (شاخون) گذاشته می شوند تا تبدیل به زنبور کارگر شوند. زنبورهای پرستار جهت تغذیه این تخم ها، حجره ها(شاخون) را از عسل، گرده گل و ژل رویال پر می کنند. از آنجا که این کندوها نیاز به تکثیر دارند، تعدادی از تخم ها (بین 6 الی 35 عدد) فقط با ژل رویال تغذیه می شوند تا به ملکه تبدیل شوند. برداشت ژل از این حجره ها(شاخون) که توسط زنبورها ساخته شده، روش طبیعی است و مقدار برداشت بسیار محدود می باشد.

برداشت مصنوعی ژل رویال

روش صنعتی (مصنوعی) برداشت ژل رویال:

در این روش لاروهای یک الی سه روزه را به حجره های مصنوعی (شاخون) منتقل می کنند (پیوند). به این معنی که زنبورهای کارگر پرستار را فریب می دهند که قرار است در آنها ملکه متولد شود. زنبورهای پرستار حجره ها را از ژل پر می کنند و ژل تولید شده، بلافاصله توسط زنبورداران برداشت می شود.

استخراج ژل رویال و شرایط نگهداری آن

شرایط نگهداری ژل رویال در کیفیت آن تأثیر زیادی دارد. سعی شود به منظور حفظ کیفیت، در زمان برداشت روی کندو سایه بان قرار داده شود تا از هرگونه تابش نور خورشید در امان باشد. چرا که ژل رویال در برابر نور خورشید خواص خود را از دست می دهد.

بعد از برداشت با یخ خشک CO2 به فریزر منتقل می گردد. جهت استخراج بهتر است از قاشق چوبی یا پلاستیکی استفاده شود و با فلز تماس نداشته باشد.

ژل رویال باید در ظروف دو جداره بسته بندی شود تا از تابش مستقیم نور مصون باشد.

جهت نگهداری طولانی مدت (18 ماه) در دمای منفی 17 درجه سانتیگراد و برای نگهداری زیر یک سال در دمای منفی 4 درجه سانتیگراد و در فریزر نگهداری شود.

شاخون های برداشت ژل رویال

میزان ترکیب عسل و ژل رویال

هر 90 گرم ژل رویال باید با 900 گرم عسل مخلوط شود. بهترین نوع عسل برای این ترکیب، عسل اقاقیا است. امروزه رایج ترین روش مصرف ژل رویال در جهان، تزریق زیر پوستی یا درون ماهیچه ای(عضلانی) است، همچنین استفاده از ژل رویال به صورت زیر زبانی نیز بسیار متداول است.

بهتر است بعد از مصرف دوره 21 روزه ژل رویال، یک دوره 10 روزه استراحت داده شود، زیرا به دلیل خاصیت آنتی باکتریال ژل رویال ممکن است باعث اختلال در فلور طبیعی دستگاه گوارش شود.

مشخصات ظاهری و فیزیکی ژل رویال

ژل رویال زرد کمرنگ است و عطر تندی دارد.

طعم آن ترش است و حالت ژلاتینی دارد.

توضیح این که ژل رویال تازه برداشت شده نسبت به نوع فریز شده آن (بالای 2 ماه) رنگ روشنتر و طعم تندتری دارد.

ژل رویال در بازار به شکل های گوناگونی وجود دارد: ژل رویال تازه، ژل فریز شده، ژل مخلوط در عسل، پودر، آمپول، قرص، کپسول.

6خواص درمانی ژل رویال و ترکیبات آن

با توجه به تجزیه شیمیایی ژل رویال، این ماده دارای حدود ۶۶% آب، 12 درصد پروتئین، 5 درصد چربی، 13 درصد مواد احیا کننده، 8/0 درصد خاکستر و 3 درصد مواد مشخص نشده می باشد. این ماده دارای انواع ویتامین های گروه B از جمله تیامین(B1)، ریبوفلاوین (B2)، پانتوتنیک اسید (B5)، پیریدوکسین(B6)، نیاسین(B3)، اسید فولیک(B9) ، اینوزیتول(B8)، بیوتین(B7))، قندها، استرول ها، تعدادی از اسیدهای چرب، و آنتی بیوتیک است.  همچنین بایوکترین و نئوکترین، چندین نوع نوکلیک اسید و اسیدهای آلی مختلف مثل استیل کولین (انتقال دهنده امواج عصبی)، اسید بنزوئیک، پلی فنول ها (با خواص آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی)، هورمون های تستسترون ، پروژسترون ، پرولاکتین، استرادایول و ادونوزین مونوفسفات n1 اکساید (ماده محرک ساخته شدن هر سه نوع سلول عصبی در سیستم عصبی)، اسید چرب آلی 10 هایدروکسی دی سنوئیک اسید، خاصیت آنتی بیوتیکی و ضد باکتریایی، مواد معدنی، اسیدهای آزاد، ویتامین ها و …

10 HDAمهم ترین ماده ژل رویال می باشد که خواص ضد سرطانی ژل رویال به این ماده مربوط است، در ژل رویال تازه به میزان حدود یک و نیم درصد از این ماده وجود دارد.

خواص درمانی ژل رویال

از سال 1835 میلادی مطالعات وسیعی بر روی این ماده اعجاب انگیز صورت گرفته و خواص درمانی متعدد آن به اثبات رسید است. در اینجا به بعضی از آنها می پردازیم:

میکروب کشی ژل رویال

ژل رویال به دلیل داشتن اسیدچرب غیر اشباع ( HAD10) ضد باکتری استافیلوکوکوس اوئوس سالمونلاتیفی (عامل حصبه) عمل می کند. همین طور در درمان عفونت های ویروسی که مجاری تنفسی را درگیر می کند، مؤثر است. در ژل رویال پروتئین قوی میکروب کشی به نام(Riyalisin) وجود دارد که اثری قوی بر ضد باکتریهای گرم مثبت دارد.

ژل رویال و جلوگیری از آلزایمر

در هر گرم ژل رویال یک میلی گرم استیل کولین وجود دارد. استیل کولین ماده مورد نیاز در انتقال پیام های عصبی در بدن انسان است. این ماده در درمان و پیشگیری از آلزایمر، رعشه و فراموشی بسیار مؤثر است و می تواند فعالیت های فکری را تقویت نماید.

ژل رویال و پیشگیری از فشار خون

استیل کولین باعث گشاد شدن رگ های خونی نیز شده و موجب کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می گردد.

ژل رویال عامل جوانی، شادابی پوست و ضد پیری

ژل رویال و زیبایی

کلاژن لسینین، یتامین  و ویتامین های A, C, D, E موجود در ژل رویال برای پوست بسیار مفید است. کلاژن موجب اتصال بافت ها به یکدیگر شده و از چروک شدن پوست جلوگیری می کند. همچنین طول عمر سلول ها را افزایش می دهد. ضمنا اثرات ضد التهابی ژل باعث بهبودی زخم ها می شود.

ژل رویال و ناباروری زنان

ژل رویال به واسطه مواد تشکیل دهنده آن، یک غذا داروی ارزشمند است که در درمان بسیاری از بیماری ها کارآمد می باشد. ژل رویال جهت درمان ناباروری یک معجون صد در صد طبیعی و فوق العاده است، به شرط آن که علت ناباروری تشخیص داده شود. اگر ناباروری به دلیل مسائل تخمک گذاری، ضعف و کمبود آن باشد، بسیار خوب عمل می کند و این ادعا در عمل نیز اثبات شده است. ژل رویال یک لارو زنبور کارگر را به ملکه تبدیل می کند. ژل رویال سطح هورمون لوسیتنیزه را در خون (که تخمک گذاری را تقویت می کند) افزایش داده و برای آمنوره – خونریزی غیرطبیعی از رحم(اولیگومنوره) چرخه های قاعدگی غیرطبیعی یا درمان کمبود تخمک در زنان ضروری است.

ژل رویال تازه دارای ظرفیت تقلید عملکردهای استروژن در انسانهاست که به تنظیم هورمون ها و متعادل سازی آنها منجر می شود. این موضوع می تواند نتایج خوب استفاده از آن در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک(PEOS) و بی نظمی قاعدگی را توجیه کند. در نتیجه درمان ناباروری با ژل رویال می تواند اتفاق بیفتد و این ماده تأثیر فوق العاده ای بر باروری دارد.

ژل رویال و ناباروری مردان

امروزه ناباروری یکی از بیماری هایی است که جوامع مختلف از آن رنج می برند. سالانه مبالغ بسیاری برای درمان آن صرف می شودکه علاوه  بر هزینه های زیاد، اتلاف وقت و عوارض دارویی فراوانی را هم به دنبال دارد.

ژل رویال به ملکه این امکان را می دهد که 5/1 برابر وزنش در طول روز تخم گذاری کند که این امر خود گواهی بر تاثیر این ماده در درمان ناباروری و تقویت اسپرم ها است.

هم چنین با توجه به آزمایش های انجام شده بر روی موش ها در روسیه و چند کشور دیگر می توان به تاثیر ژل رویال در درمان ناباروری پی برد. درطب سنتی ایران و سایر کشور ها از ژل رویال جهت درمان ناباروری مردان و زنان بهره می گیرند و شرکت های داروسازی بسیاری، از مکمل های آن برای درمان استفاده می کنند.

یکی از مهم ترین دلایل ناباروری مردان کم بودن میزان اسپرم می باشد که ژل رویال در تقویت و افزایش تعداد اسپرم تاثیر زیادی دارد.

طریقه و میزان مصرف ژل رویال

در ارتباط با مصرف ژله رویال نظرات متفاوتی وجود دارد و در هیچ منبع علمی معتبری میزان مصرف خاصی توصیه نشده است. البته میزان و دوره مصرف در افراد مختلف متفاوت است. نوزادان زیر یک سال نباید ژل رویال و عسل استفاده کنند. کودکان، از نیم تا یک گرم در روز و بزرگسالان از یک گرم تا سه گرم در روز می توانند ژل مصرف کنند. هر ده گرم ژل رویال حاوی 30 کالری می باشد. بهترین زمان مصرف ژل رویال صبح ناشتا و به صورت زیر زبانی می باشد، به این ترتیب که باید پنج الی ده دقیقه زیر زبان بماند تا از طریق ماهیچه های زیر زبانی مستقیماً وارد خون شود. حتی اگر ژل رویال با عسل مخلوط گردد هم باید از طریق بزاق جذب شود، چرا که اسید معده باعث پایین آمدن خواص آن می شود. حتی ژل هایی که به صورت کپسول در بازار عرضه می شوند، طوری ساخته شده اند که در روده باز و جذب شوند.

مصرف ژل رویال به صورت کپسول

حساسیت به ژل رویال

امروزه ده ها میلیون نفر در جهان از ژل رویال، آمپول ها، قرص ها و مکمل های آن بدون هیچ عارضه ای استفاده می کنند. اما در تعداد محدودی از مصرف کنندگان ممکن است حساسیت هایی ایجاد کند. کسانی که به نیش زنبور حساسیت دارند باید از مصرف آن جداً بپرهیزند.

نشانه های واکنش آلرژیک به ژل رویال:

تنگی نفس، مشکلات پوستی، تهوع، معده درد، آبریزش بینی، سرگیجه، بی قراری، افت ناگهانی فشار خون، رنگ پریدگی و…

در صورت بروز این نشانه ها حتماً به پزشک مراجعه کنید.

موارد منع مصرف ژل رویال :

  • مبتلایان سرطان سینه از نوع استروژن
  • دوره شیمی درمانی و پرتو درمانی
  • فشار خون پایین. 
  • دوران بارداری و شیردهی
  •  مصرف داروی وارفارین
  • آسم

تفاوت ژل رویال ایرانی و خارجی چیست ؟

برداشت ژل رویال به صورت صنعتی یا انبوه در کشور ایران قدمتی کمتر از 10 سال دارد. به دلیل عدم شناخت مردم و زنبورداران، ما در این امر از سایر کشورها مانند چین که بزرگترین صادر کننده ژل رویال در دنیاست (بیشترین صادرات  را به ژاپن دارد)، تایلند، مالزی، استرالیا و…عقب مانده ایم، اما خوشبختانه در چند سال اخیر اقدامات خوبی در راستای برداشت انبوه ژل رویال در کشور انجام شده است.

کیفیت ژل رویال ایرانی بهتر است یا ژل خارجی؟

با توجه به این که ژل رویال تولیدی در کشور چین بسیار ارزان تر از ایران است، بیشتر مردم تصور می کنند که ژل رویال خارجی بی کیفیت است، اما قیمت مناسب آن به دلیل طبیعت سرشار و ملکه های اصلاح نژاد شده برای این امر و برنامه ریزی و سرمایه گذاری های بلند مدت در این کشور است. بنابراین بیشتر ژل های تولید شده در کشور چین از کیفیت بالایی برخوردار است. اما به دلیل منع قانونی واردات ژل رویال به کشور، این محصول به صورت قاچاق وارد می شود و از شرایط نگهداری خوبی برخوردار نیست، بنابراین احتمال خارج شدن از حالت فریز و فاسد شدن آن وجود دارد.

ژل رویال ایرانی اگر از منابع مورد اعتماد تهیه شود، این مشکلات را ندارد. چون در زمان کوتاه تر و شرایط نگهداری بهتری به دست مشتری می رسد و تازه تر است.

در صورتی که سوالات بیشتر در مورد زنبور عسل و فراورده های مرتبط با آن دارید در قسمت نظرات سوالات خود را قرار دهید تا کارشناسان ما در عسل شاه بلوط در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند .

کاتالوگ ژل رویال

اسکرول به بالا