کاربردهای عسل در درمان سنگ کلیه

خواص عسل در سنگ کلیه

کلیه یکی از حساسترین و مهم ترین اندامهای بدن است که از رایج ترین امراض آن ایجاد سنگ کلیه است که می تواند برای بسیاری از افراد مشکلاتی به همراه داشته باشد.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه رسوبات سختی و جامدی اند که در صورت بالا رفتن املاح و نمک در ادرار ایجاد می شود. علل مختلفی می توانند باعث بروز سنگ کلیه و در قسمت های مختلف دستگاه ادراری مشاهده شوند. سنگ کلیه معمولا تا زمانی که حرکت نکند علامت خاصی ندارد اما مشکل با حرکت کردن آن به سمت میزنای شروع می شود. در این صورت علائمی مانند دردهای شدید در پهلو و پایین دنده ها، دردهای شکمی، تغییررنگ و بوی ادرار، سوزش و تکرر ادرار، افزایش بیش از حد دفع ادرار و یا کم شدن حجم آن، تب و لرز در هنگام عفونت و… بروز می کند.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه را بر اساس جنس رسوبات آن طبقه بندی می کنند و می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنگ کلسیمی
 • اسید اوریکی
 • ستراویتی
 • سیستئنی

روش درمان سنگ کلیه

رسوبات کلیه ای را با روش های مختلفی بر اساس اندازه آن می توان درمان کرد. سنگ های کوچک را با درمان های خانگی نوشیدن آب فراوان، داروهای مربوطه بنا به تجویز پزشک و راه های غیر تهاجمی می توان دفع کرد.

سنگ های بزرگ اما به راحتی سنگ های ریز قابل دفع نیستند و اکثرا مشکلاتی مانند عفونت و خونریزی دستگاه ادراری به همراه دارند. بهترین روش برای درمان آنها سنگ شکنی با امواج، جراحی و آندوسکوپی است.

توجه به تغذیه، سبک زندگی، داشتن فعالیت بدنی، نوشیدن مایعات فراوان می تواند در پیشگیری سنگ کلیه موثر باشد.

در این مقاله به بررسی خواص عسل طبیعی برای درمان های خانگی سنگ کلیه می پردازیم و خواص آن را بررسی می کنی. ما را تا پایان همراهی کنید و از تجربیات خود ما را مطلع نمایید.

نقش عسل برای درمان سنگ کلیه

همانطور که در بالا اشاره کردیم تغذیه یکی از راه هایی است که می تواند نقش پیشگیرانه و یا درمانی در خصوص کلیه های سنگ ساز داشته باشد. از موثرترین مواد خوراکی در دسترس برای از بین بردن رسوبات کلیه و عوارض آن عسل طبیعی است.

کاهش درد با عسل

همانطور که احتمالا همه شما می دانید عسل طبیعی یک ضد درد بسیار قوی است. در نتیجه می تواند تا حد قابل قبولی درد ناشی از سنگ کلیه را مهار کند. در هنگامی که سنگ در حال حرکت است درد فراوانی را برای بیمار ایجاد کند که مصرف عسل خام و حرارت ندیده جایگزین مناسب قرص ها و مسکن های شیمیایی است.

عسل طبیعی یکی ضد التهاب قوی

در بالا اشاره کردیم سنگ های کوچک تا زمانی که حرکت نکنند معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند. اما با حرکت سنگ در مجاری ادرار ایجاد ورم کرده  که دفع آن را بسیار سخت تر می کند. عسل یک ضدالتهاب طبیعی است که مصرف آن می تواند باعث کاهش تورمات در مجاری ادراری و باز شدن مسیر عبوری سنگ شود. در نتیجه دفع را آسان تر و شدت درد را کمتر می کند. گاهی سنگ ها و رسوبات مسیر ادرار را مسدود می کنند، عسل تورمات را تخفیف داده و راه را برای دفع راحت تر ادرار مجددا باز می کند.

پاکسازی کلیه ها با عسل

از آنجایی که کلیه سنگ ساز مشکل برخی از افراد است باید همواره توجه داشته باشند تا از تشکیل رسوبات در بدن خود جلوگیری کنند. عسل طبیعی یکی از معروف ترین ماده های غذایی طبیعی است که کلیه و صفرا و مجاری اداری را پاکسازی می کند و می تواند به دفع سموم کلیه کمک کند و نقش پیشگیرانه ای در تشکیل رسوب بازی کند.

رفع کم کاری های کلیه با عسل

از آنجایی که کلیه عضو بسیار حیاتی برای بدن است هرگونه اخلال در عملکرد آن می تواند مشکلات زیادی در پی داشته باشد. ساخت سنگ یکی از امراضی است که در برخی از کلیه ها صورت می گیرد. مصرف مداوم عسل طبیعی عملکرد کلیه ها را بهبود می بخشد و با مشکلاتی مانند دفع پروتئین، ساخت سنگ، ایجاد کیست، عفونت و انواع نارسایی ها مبارزه می کند.

معجون های عسل برای دفع سنگ کلیه

 • ترکیب عسل طبیعی و روغن زیتون و آب لیمو از نسخه های تجویزی در طب سنتی برای دفع سنگ کلیه است
 • ترکیب عسل طبیعی با آب مقطر با زیاد کردن حجم ادرار برای دفع سنگ از کلیه و مثانه توصیه شده است.
 • جوشانده نسترن و ترب سیاه با عسل طبیعی از دیگر موارد رافع سنگ کلیه می باشد.
 • خوردن عرق های گیاهی مانند خارشتر، کاسنی، شاتره و خارخاسک به همراه عسل خام و تحرک بالا در از بین بردن رسوبات کلیه مفید است.
 • ترکیب سیاهدانه نیمکوب با عسل از قوی ترین معجون هایی است که در درمان های خانگی می توان استفاده کرد همچنین خوردن این مخلوط به دلیل جلوگیری از تشکیل سنگ ها اگزالاتی نقش پیشگیرانه نیز دارد.
 • نوشیدن شربت عسل به همراه سرکه سیب (همراه با آب جوشیده) سبب تصفیه خون و تمیز شدن کلیه ها از مواد زائد می شود.
 • از دیگر ترکیبات فوق العاده برای کم شدن مشکلات سنگ کلیه و دفع آن عسل و ریحان است. مصرف منظم دمنوش برگ ریحان و عسل از نسخه های درمانی سنگ کلیه در طب سنتی است.

مجموعه عسل شاه بلوط با دارا بودن سال ها تجربه در خصوص تولید طبیعی ترین عسل ها و استفاده از به روز ترین دانش جهان در زمینه زنبورداری آماده ارائه تخصصی ترین راهنمایی ها به شما مشتریان گرامی است تا شما را در خریدی مطمئن یاری کند.

نویسنده : مهندس علی بهرامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا