زهر زنبورعسل برای بیماری های قلبی

بیماری قلبی و زهر زنبور عسل

باتوجه به خواص فوق العاده عسل و محصولات کندو امروز به بررسی اثر زهرزنبور در بهبود برخی از بیماری های قلبی و عروقی می پردازیم.

امروزه با ایجاد تغییر در سبک زندگی افراد در تمام جوامع نرخ بیماری های قلب و عروق و مشکلات سیستم گردش خون در کشورهای پیشرفته روز به روز بالاتر می رود می رود، از اصلی ترین دلایل آن نیز می توان به ژنتیک، کم شدن فعالیت های بدنی، فشارهای عصبی، تغییر سبک در غذا خوردن و مصرف غذاهای آماده، استرس، اضافه وزن و سبک زندگی نادرست، مصرف الکل و سیگار و… اشاره کرد.

بیماری های قلبی وعروقی طیف وسیعی از مشکلات مختلف و علائم و امراض گوناگون را شامل می شوند. در راس آنها بیماری های عروق کرونر قلب و فشار خون از همه گیری بیشتری برخوردارند.

در تحقیقات صورت گرفته در سال های اخیر مشخص شد که بیشتر فراورده های زنبورعسل آثاری میانجی و مستقیم بر روی دستگاه قلبی و عروقی پدید می آورند در نتیجه زنبوردرمانی و استفاده از نیش زنبور عسل یکی از روش های غیر دارویی و جدید است که در بهبود بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیماری نارسایی عروق کرونر

IHD یا بیمای ایسکمیک به آسیب به آترواسکلروتیک سرخرگ کرونر گفته می شود که تعادل گردش خون سرخرگی و سرعت سوخت و ساز ماهیچه ای قلب را آشفته می کند. این عامل خطر انفارکتوس میوکارد قلب را افزایش می دهد. انفارکتوس غالبا با درد قفسه سینه و شوک قلبی و نارسایی حاد قلب، آریتمی همراه است. علارغم گسترش علم و پزشکی همچنان مرگ و میر ناشی از انفارکتوس درساسر جهان به شدت بالا است.

  • زهرزنبورعسل برای IHD:

در بین کل محصولات زنبورعسل، زهرزنبور برای درمان بیماری های قلبی و عروقی از همه کارآمدتر است. به سبب وجود ترکیبات خاص در زهر، رگ ها پهن شده و خون رسانی تقویت می گردد. به خاطر خاصیت ضدانعقادی و ضد انباشتگی زهرزنبور عسل، خطر انفارکتوس کاهش می یابد. زهرزنبور از طریق نیش بر نقاط فعال بیولوژیکی اثر داده می شود یا برای این کار از تزریق زیرجلدی و درون ماهیچه ای و یا دستگاه های الکتروفورز و فونورز استفاده می شود. استفاده از پمادها و کرم های حاوی زهرزنبور نیز در ناحیه غضروف گزیفوئید و همچنین پس از حمله قلبی یا در حین دوره بین حمله ای جهت پیشگیری و مراقبت های بعدی بر ناحیه بین استخوان کتف اثر مثبت دارد.

فشار خون

بجز ژنتیک، عوامل متعددی می توانند زمینه ساز بروز بیماری فشار خون شوند. بیماری های غدد درون ریز، اختلالات سیستم اعصاب مرکزی، نارسایی کلیه و… استرس های روحی و جسمی، سختی و سفتی عروق (آرترو اسکلروز) می توانند عامل ایجاد بیماری فشارخون شوند.

از عوارض آن نیز بروز بحران هایپرتونیک کوتاه و بلند مدت و افزایش بارز فشار خون است که نیازمند رسیدگی های سریع پزشکی و اورژانس است. درمان های مدرن شامل رژیم های محافظتی، رژیم با محدودیت نمک، کاهش وزن و کاهش میزان چربی خون است.

  • زهرزنبور عسل برای درمان فشار خون

با اینکه در تحقیقات صورت گرفته هنوز قطعیت درمان فشار خون با زهرزنبور ثابت نشده است اما در طب سنتی شرق از نیش زنبور برای درمان و کاهش علائم فشار خون استفاده می شود. اپی توکسین موجود در زهرزنبور از ترکیبات موثر در کنترل فشار خون و تنظیم آن محسوب می شود.

آریتمی قلبی

آریتمی عبارت است از نابهنجار شدن سرعت زنش قلب یعنی تغییر فراوانی، قدرت و نتایج ضربان قلب در قسمت های مختلف این اندام. بیماری نسبتا شایعی است که بر دستگاه عصبی خودمختار، غدد درون ریز اثر منفی گذاشته و عامل اصلی آن اختلال الکترولیت های خون خصوصا سدیم، پتاسیم، کلسیم و سایر یون ها است. فراورده های زنبورعسل برای درمان آریتمی بسیار مناسب اند و می توانند تعداد ضربان قلب را کاهش دهند و بازده قلبی را متعادل و سوخت و ساز الکترولیت را به حالت عادی بازگردانند.

  • زهرزنبور:

زهرزنبور ضرب آهنگ قلب را کاهش می دهد، باعث تحریک بازده قلب می شود و از نارسایی عملکرد قلب ممانعت می کند. برای درمان و پیشگیری از آریتمی، زهرزنبور از طریق نیش و نقاط فعال بیولوژیکی وارد بدن می گردد.

زهرزنبور به علت اثر مهار گانگلیونی پپتید میلین روی گانگلیون های اتونومیک سمپاتیک تاثیر دارد و موجب آرام شدن ضربان قلب می شود. این ماده تاثیر منظم کننده واضحی بر هیپوتالاموس-هیپوفیز-اپی نفرین دارد که می توان آن را برای درمان بیماری هایی که زمینه ساز آریتمی هستند به کار برد.

درمان تصلب شرایین (آترو اسکلروز) با محصولات زنبور

این بیماری به زبان ساده شامل رسوب مواد چرب، کلسترول، ضایعات یاخته ای، کلسیم و دیگر مواد در پوشش درونی سرخرگ است. ماده ایجاد شده پلاکت نام دارد و معمولا در سرخرگ های بزرگ و متوسط تشکیل می شود. این بیماری پیچیده معمولا از کودکی و به آرامی ایجاد می شود و در دراز مدت باعث سفتی رگ ها شده و به بافت پوششی درون عروق آسیب می زند. در صورتیکه پلاکت ها از هم گسیخته و ناپایدار شوند امکان بروز لخته و آمبولی و در پی آن سکته قلبی افزایش می یابد. فرآورده های زنبور عسل اثر ضد تصلب شرایین دارند و باعث بهبود همودینامیک در حوضچه های سرخرگی می گردند.

  • زهرزنبور:

همانطر که اشاره کردیم زهرزنبور رگ های محیطی را گشاد می کند، ایجاد اثر ضد لختگی و ضد چسبندگی پلاکتی می کند، طیف چربی خون را متعادل کرده و رگ ها را در مقابل سخت شدن محافظت می کند.

به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و فعالیت حل کنندگی دارد. همچنین زهرزنبور یک ضد درد طبیعی است در نتیجه هنگامی که حملات ایسکمیک در افراد مبتلا به آترواسکلروز رخ می دهد اثر ضد درد آن می تواند بسیار کمک کننده باشد

برای استفاده از زهرزنبور راه های مختلفی وجود دارد که شامل قرار دادن نیش ها بر نقاط دردناک، نقاط بیولوژیک، تزریق زیر جلدی و یا عضلانی آمپول زهر و یا به وسیله الکتروفورز و همچنین مالیدن کرم و پماد بر نقاط آسیب دیده است.

واریس

نوعی بیماری است که به علت گشاد شدن سیاهرگ های سطحی و عمقی ایجاد و موجب انباشتگی خون، تورم، درد و پاراسنتزی می شود. جدا از عوامل مادرزادی و ژنتیکی، دلایلی چون نارسایی دریچه های سیاهرگ ها، اختلالات هورمونی و گرفتگی عروق سطحی، بارداری، چاقی، ایستادن های طولانی، ضعف در بافت های همبند و… موجب ایجاد واریس می شوند.

درمان هایی مانند استفاده از جوراب های کشی مخصوص واریس، مصرف داروهای ضدلخته و ضدانعقاد و چسبندگی، استفاده از لیزر و جراحی برای واریس صورت می گیرد که بسته به شدت آن پزشک معالج بهترین روش را انتخاب می کند.

  • استفاده از زهرزنبور برای درمان واریس

زهرزنبور تونوس رگ ها را عادی می کند و اثر ضدانباشتگی و ضدانعقادی دارد. به علاوه تحقیقات نشان داده که این ماده ضد درد، حل کننده، ضدتورم و ضدالتهاب است. سازش دهنده و آنتی اکسیدان قوی است که سرعت بهبود واریس را افزایش می دهد.

(منبع: کتاب زهردرمانی نوشته نیلا خیسماتولینا)

همانطور که در بالا خواندید زنبورهای عسل مانند یک پزشک متخصص با دارا بودن یک داروخانه مجهز قادر به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و عروقی هستند. زنبورها بی شک جهان را به محل بهتری برای زندگی تبدیل کرده اند و فقط کافی است کمی اطلاعات خود را بالا برده تا بتوانیم از این موهبت خدادادی استفاده بیشتری کنیم.

نویسنده : مهندس علی بهرامی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا