تاثیر عسل در درمان سوختگی

فهرست مطالب

سابقه استفاده دارویی از عسل به صدها سال قبل می گردد. در تمدن های نخستین عسل جایگاه ویژه ای داشته و همچنان نیز در طب سنتی و حتی علم پزشکی کاربردهای فراوان دارد. یکی از اصلی ترین خاصیت های عسل، درمان مشکلات پوستی و بهبود زخم ها است. عسل طبیعی به علت دارا بودن ویژگی های آنتی بیوتیکی، ضدقارچی و ضد عفونی کنندگی بالا یکی از اصلی ترین روش های درمان بیماری های پوست است.

در این مقاله قصد داریم شما را با کاربردهای عسل طبیعی و بهبود سوختگی ها آشنا کنیم.

درمان سوختگی با عسل

عسل طبیعی ماده ای شگفت انگیز است که توانایی بالایی در جهت بازسازی و ترمیم پوست دارد. این منبع شفابخش با ضدعفونی کردن پوست سوخته از عفونی شدن محل آسیب جلوگیری می کند. همچنین روند بهبود سوختگی های درجه یک و دو را تسریع می نماید.

عسل چگونه سوختگی ها را بهبود می بخشد؟

عسل طبیعی به هنگام استفاده روی محل آسیب دیده با چند خاصیت ویژه خود به صورت همزمان پوست شما را التیام می بخشد.

  • عسل طبیعی دارای PH اسیدی (بین ۳.۲ تا ۴.۵) است. از آنجا که باکتری ها در محیط اسیدی قادر به ادامه زندگی نیستند درنتیجه استفاده از عسل از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
  • عسل طبیعی باعث خنک شدن نواحی سوخته شده می گردد و از شدت و میزان درد ناشی از سوختگی می کاهد.
  • عسل یک آنتی بیوتیک طبیعی است و مانع از ایجاد عفونت ثانویه در زخم می شود.
  • خاصیت ترمیم کنندگی بالای عسل موجب سرعت بخشیدن به بهبود محل آسیب دیده می شود.
  • ●        قند موجود در عسل به سبب ویژگی اسمزی خود، تورم را کم و جریان لنفی را فعال می کند.
  • اثر اسمزی در عسل باعث بیرون کشیده شدن آب از سلول های باکتری و در نتیجه مرگ آنها می شود.
  • خاصیت رزینی عسل مانند یک لایه عایق روی پوست عمل می کند و مانع از رسیدن هوا به پوست می شود و از ایجاد تاول جلوگیری می کند.

مناسب ترین عسل ها برای درمان سوختگی

نکته قابل توجه در مورد عسل تشخیص نوع سوختگی است. این نکته را در نظر داشته باشید عسل را برای سوختگی های شدید وسیع و درجه ۳ نباید به کار برد. همچنین منظور از عسل، عسل طبیعی و خام و فیلتر نشده است. استعمال عسل های تقلبی نه تنها کمکی به بهبود شرایط نمی کند بلکه می تواند در محل آسیب دیده ایجاد حساسیت کند و مشکلات جدی تری ایجاد نماید.

پیشنهاد متخصصان مجموعه شاه بلوط برای درمان سوختگی ها استفاده از عسل کنار، عسل نمدار و عسل پیچک است.

همچنین عسل آویشن و زرشک و زول نیز گزینه های مناسبی در درمان سوختگی ها در افراد دیابتی ( به سبب داشتن ساکارز کمتر و جذب سریع از طریق پوست و زخم ها) محسوب می شوند.

عسل مانوکا برای سوختگی

از دیگر عسل های تخصصی برای مشکلات پوستی و درمان سوختگی ها و زخم ها می توان به عسل مانوکا اشاره کرد (می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این عسل را درمقاله عسل مانوکا مطالعه فرمایید.) عسل مانوکا به سبب داشتن ترکیب شیمیایی خاصی به نام متیل گلوکسال و خاصیت باکتریوسیدال آن و افزایش گلبول های سفید و مبارزه با عفونت ها و توانایی التیام زخم ها یکی از بهترین نمونه های عسل درمانی محسوب می شود. به طوریکه در آتش سوزی اخیر استرالیا برای درمان بازماندگان این آتش سوزی از عسل مانوکا برای بهبود مشکلات پوستیشان استفاده کردند. از این نوع به خصوص عسل به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی در بیمارستان ها استفاده می کنند. خاصیت ترمیم بافت های مرده از دیگر دلایل محبوبیت این عسل در طب پزشکی در کشورهایی مانند نیوزلند و استرالیا و انگلستان است.

مجموعه عسل شاه بلوط  از معتبرترین مراکز تولید عسل طبیعی است که می توانید به صورت حضوری و یا غیر حضوری از آن خرید فرمایید و با خیالی آسوده از مرغوب ترین عسل ها استفاده نمایید.

درمان خانگی سوختگی با عسل

قبل از انجام هرگونه درمان و روش خانگی برای بهبود آسیب های ناشی از سوختگی بهتر است انواع  آن را بشناسیم.

 سوختگی درجه ۱

این نوع از سوختگی فقط روی لایه خارجی پوست اثرگذار است و اصولا باعث تخریب عمیق پوست و تاول نمی گردد. با اینکه این سوختگی عموما جزیی و سطحی است و به صورت التهاب و قرمزی بروز می کند اما محل آسیب دیده می تواند تا چند ساعت دردناک باشد.

سوختگی درجه ۲

این مدل از سوختگی با عبور از اپیدرم به لایه دوم پوست که به درم معروف است آسیب می زند. دردناک ترین حالت سوختگی محسوب می گردد. ایجاد تاول و تورم های شدید از علائم آن است و درد ناشی از سوختگی و تاول ها می تواند تا چند هفته نیز ادامه دار باشد.

سوختگی درجه ۳ و۴

در این آسیب، سوختگی به عمقی ترین لایه پوست رسوخ می کند و به اعصاب ناحیه، عضلات و چربی های زیر پوست و در نوع چهارم آن  حتی به استخوان و تاندون ها نیز صدمه می زند. درمان های خانگی را هرگز روی سوختگی های درجه ۳و۴ عملی نکنید و فورا به اورژانس مراجعه فرمایید.

نقش عسل در بهبود سوختگی

همانطور که در بالا اشاره کردیم عسل طبیعی می تواند حرارت سطح پوست را کنترل و آن را کاهش دهد و استعمال سطحی آن سوزش ناحیه سوخته را کم می کند. با رطوبت رسانی که عضو آسیب دیده سبب می گردد پوست سوخته شده آبرسانی و نرم شود و از خشک شدن آن جلوگیری کند. عسل طبیعی با قدرت کشندگی بالا محل را از هرگونه باکتری و میکروب و قارچ پاکسازی می کند.

امروزه تولید بانداژهای آغشته به عسل در طب پزشکی برای پانسمان کردن زخم ها و سوختگی ها کاربرد فراوان دارد که در مقاله ای جداگانه به آن می پردازیم.

نحوه استفاده از عسل در سوختگی

درحالیکه روش های خانگی بسیاری برای درمان سوختگی در میان عموم مردم رایج است پیشنهاد ما به شما استفاده از عسل طبیعی است.

اینبار که دچار سوختگی درجه یک یا دو شدید به جای استفاده از موادی مانند سفیده تخم مرغ، سیب زمینی، خمیردندان و آرد و هرآنچه که تا به حال شنیده اید کافی است عسل را به یاد بیاوردید.

به هنگام سوختگی سطحی کافی است سریعا یک لایه عسل طبیعی را با یک وسیله تمیز روی پوست خود بمالید. این عمل را چند بار در روز تکرار کنید تا سوزش و التهاب و سرخی پوستتان کاملا برطرف شود.

به هنگان سوختگی درجه ۲ ابتدا محل را ۵ تا ۱۰ دقیقه زیر آب خنک نگه دارید تا کمی از شدت حرارت آن کم شود (به هیچ وجه از یخ استفاده نکنید زیرا یخ لایه رویی پوست را سریعا خنک می کند درحالیکه قسمت های عمقی تر همچنان حرارت بالایی دارد. علاوه بر این یخ باعث تحریک شدن مجدد پوست می گردد.) پس از خنک شدن نسبی پوست یک لایه ضخیم از عسل طبیعی را به صورت ضماد روی محل بمالید. این کار را تا زمانی که علائم بهبود را مشاهده کردید تکرار کنید.

مزیت استفاده از عسل نسبت به سایر روش های خانگی به جا نماندن آثار سوختگی پس از بهبود است.

دوباره یادآور می شویم در سوختگی های درجه ۳ و شدید به هیچ وجه از عسل و سایر روش های خانگی استفاده نکنید.

عسل و آفتاب سوختگی

قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید و یا آفتاب گرفتن های غیر اصولی در فصل تابستان می تواند منجر به سوختگی سطحی تا سوختگی درجه ۲ شود.

قرار گرفتن در مقابل اشعه ماورابنفش به مدت زیاد می تواند باعث مشکلاتی نظیر افزایش حرارت پوست، قرمزی، سوزش ، التهاب و حتی تاول های شدید گردد. از روش های طبیعی برای درمان آفتاب سوختگی استفاده از عسل حرارت ندیده و خام است.

آنزیم های موجود در این ماده طبیعی برای افزایش رطوبت رسانی، کاهش التهاب و جلوگیری از تغییر رنگ رنگدانه های پوستی موثر است.

مواد طبیعی دیگری مانند آلوئه ورا، روغن نارگیل، شیر خنک و آب خیار نیز می تواند در کنار استعمال عسل طبیعی از شدت سوزش و درد قسمت های سوخته کم کند.

نوشتن در مورد خواص بی انتهای عسل پایانی ندارد. ما مفتخریم تا با گردآوری این مطالب هرآنچه در مورد عسل و خواص بی نظیر آن می دانیم را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. اگر شما نیز تجربه استفاده عسل برای درمان سوختگی را دارید با ما و دیگر دوستان ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده : مهندس علی بهرامی